Enerji Borsası Geliyor

epdk-TUMBEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu, ‘Çok Tedarikçili Türkiye Doğal Gaz Piyasası 1. İstişare Toplantısı’nı gerçekleştirdi. EPDK Başkanı Hasan Köktaş, konuyla ilgili şunları söyledi:  “Bilhassa son dönemde ülkemiz sınırları içinde ve dışında yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler Türkiye’nin enerji konusundaki önemini arttırıyor. Bölgesel anlamda yeni alternatif güzergâhlar gündeme geliyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu olarak ülkemizin bölgesel bir hub, önemli bir enerji terminali olması için enerji borsalarının kurulmasına büyük önem veriyoruz. Bunun için doğalgaz tedarikinde mevcut durumu ve imkânları değerlendirmek üzere sektörün geniş katılımı ile bir istişare toplantısı düzenledik.

2013 yılını doğalgaz borsasının kurulmasına yönelik teknik altyapı hazırlıkları tamamlayacağımız bir yıl olarak ilan ettik. Borsanın kurulmasına yönelik doğalgaz dağıtım şirketlerinin gaz sevkıyat kontrol merkezlerini kurması, BOTAŞ’ın elektronik bülten tablosu (EBT) şeffaf bir şekilde devreye alması ve doğalgaz ithalatçılarının da EBT’ye veri akışlarını sağlaması gerekiyor. Bizim de kurum olarak çok önemli düzenlemeler yapmamız gerekiyor. Sektörün tüm temsilcilerine bu konuda hazırlıklarını tamamlamalarını bu sürecin düzenleme ve denetleme mekanizması ile birlikte işleyeceği mesajını verdik.”

ÖZEL SEKTÖRÜN PAYI ARTIYOR

Türkiye doğalgaz ithalatında özel sektörün payı 2008 yılında yüzde birken 2013 yılında bu oranın yüzde 21’e ulaşması bekleniyor. Özel sektör payı 5 yılda 21 kat arttı. Türkiye, önümüzdeki yıllarda özel sektör eliyle bölgesel bir enerji gücü oluşturmayı hedefliyor. Çok tedarikçili bir piyasa ve doğalgaz borsası ile arz güvenliğinin sağlanması,  güçlü bir doğalgaz piyasası oluşturulması ve ülkeye en ekonomik yoldan güvenilir gaz tedarik edilmesi amaçlanıyor.