“Gazprom ve Türkiye Stratejik Ortak”

millerMoskova, Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller ve Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız arasında gerçekleşen toplantıya ev sahipliği yaptı. Toplantıda stratejik ortaklık mevzuları, özellikle, Rusya’dan Türkiye’ye yapılan doğal gaz teslimatında derinleşen işbirliğinin ekonomik beklentileri görüşüldü. Taraflar, Türkiye’nin uzun senelerdir Rusya’nın en büyük “mavi yakıt” tüketicilerinden biri olduğunu belirtirken, Rusya, Türkiye toplam tüketiminin yüzde 60’ını karşılayarak, Türk ekonomisinin güvenilir bir doğal gaz tedarikçisi haline geldi.

Mavi Akım gaz boru hattı, Türkiye’ye istikrarlı doğal gaz tedariklerinin sağlanması açısından önemlidir. Örneğin, ticari gaz teslimatlarının başlamasından bu yana 110 milyar metreküp doğal gaz Mavi Akım ile iletildi. Toplantının katılımcıları, Rusya doğal gaz ihracatlarının bu güzergâh ile giderek arttığını ve yükselme eğiliminin devam edebileceğini belirtti. Taraflar, Mavi Akım’ın kapasitesini 3 milyar metre küp arttırmak konusunda hemfikir olduklarını onayladı.

 Alt yapı

Türkiye Gazprom’un Almanya’dan sonraki ikinci en büyük pazarı. 2013 yılında Gazprom Türkiye’ye 26,7 milyar metreküp doğal gaz tedarik etti.

Rusya’nın doğal gazı, Mavi Akım ve Trans-Balkan gaz boru hatları aracılığıyla Türkiye’ye aktarıldı.

Karadeniz’in altından geçen Mavi Akım aracılığıyla, Türk tüketicilerine 2003 yılından beri, yıllık yaklaşık 16 milyar metreküplük bir Rus doğal gazı iletimi sağlamaktadır.

Rusya ve Türkiye’nin gaz sektöründeki işbirliği 1984 yılında, Sovyetler Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Türkiye doğal gaz tedarik sözleşmesini imzalaması ile başlamıştır.