Aliyev TANAP’ı Onayladı

aliyevAzerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) inşasına ilişkin Türkiye ile yapılan anlaşmayı onayladı. Söz konusu anlaşma 26 Haziran 2012 tarihinde iki ülke liderlerinin katılımıyla İstanbul’da imzalanmıştı. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi’nin (SOCAR), Türkiye’den BOTAŞ ile TPAO’nun ortaklığında hayata geçireceği TANAP, yaklaşık 7 milyar dolara mal olacak.

Doğalgazın Azerbaycan’dan çıkarılıp, Gürcistan’dan geçerek Türkiye üzerinden satılmasını ve iletilmesini öngören projede, 16 milyar metreküplük gazın, 6 milyar metreküplük kısmının Türkiye’ye satılması, 10 milyar metreküplük kısmının ise Avrupa’ya Bulgaristan veya Yunanistan sınırında teslim edilmesi planlanıyor.

Proje için öngörülen 4 aşamanın ilki 2018’de ilk gaz akışıyla gerçekleşecek. 2020’de yıllık 16 milyar metreküp olacak kapasitenin, 2023’te 23’e,tanap 2026’da ise yılda 31 milyar metreküp seviyesine kadar ulaşması hedefleniyor.

Azerbaycan ve Türkiye açısından çok büyük stratejik öneme sahip TANAP, Türkiye ve Avrupa için uygun fiyat ve tanımlanmış doğalgaz kapasitesiyle arz güvenliğini desteklerken, Azerbaycan’ın sahip olduğu doğalgaz kaynaklarının yeni pazarlara ulaştırılması gibi büyük kazanımları da beraberinde getiriyor.