S.S.S

gaslagerBosphorus Gaz, tedarikçilerini seçebilen Serbest Tüketicilere ve Toptan Satış Şirketlerine 2009 yılından beri Doğal Gaz tedariği sağlamaktadır.

1) Serbest Tüketici miyim ?

Evsel tüketiciler hariç olmak üzere, tüm tüketiciler serbest tüketici statüsündedir. Evsel tüketiciler için serbest tüketici olma sınırı 300.000 m3’tür. Serbest tüketici limiti için tek sayaçtan ölçülen tüketim miktarı dikkate alınır. Bölgenizdeki dağıtım şirketi lisans yürürlülük tarihinden itibaren 5 yıllık sürenin sonunda serbest tüketici statüsü kazanacak tüketicileri tespit eder.

2) Serbest Tüketiciyim, Tedarikçimi nasıl seçebilirim?

Öncelikle bağlı olduğunuz dağıtım şirketine yazılı başvuruda bulunarak, mevcut sayaçların dağıtım şirketinin talebi halinde, yine dağıtım şirketinin belirlediği usul ve esaslar çerçevesinde, bedeli serbest tüketiciye ait olmak üzere, sayaçlarını anlık bilgi akışı sağlayacak şekilde ve dağıtım şirketinin istediği uzaktan okuma sistemine uygun hale getirmesi gerekmektedir.  Bununla birlikle 300 mbar ve üzeri doğalgaz kullanan serbest tüketicilerin korrektör tesis etmesi de zorunludur.

Bu zorunlulukları yerine getirdikten sonra artık kendi tedarikçinizi kendiniz seçebilirsiniz. Piyasada faaliyet gösteren ithalatçı ve/veya toptan satıcılarla irtibata geçerek kendinize en uygununu seçip , doğalgazınızı bu şirketlerden alabilirsiniz.

3) Tedarikçi seçiminin serbest tüketicilere faydaları nelerdir ?

Pazarlık gücünüz olur. Daha esnek fiyatlarla doğalgazını temin etme şansını elde edersiniz. Uzun dönem kontratlar yaparak kendi arz güvenliğinizi garanti altına alırsınız.

4) Serbest tüketici olduktan sonra yerine getirilmesi gerekenler ?

Serbest tüketiciler, 4646 sayılı doğalgaz piyasası kanununa dayanan mevzuat olan, İletim Şebekesi İşleyiş Düzenlemelerine İlişkin Esaslar ( ŞİD)’ a bağlı olarak, günlük  programlarını gün öncesinden doğalgazı tedarik ettiği şirkete bildirmek zorundadır.

Bu şartların hepsine uyan serbest tüketiciler müsteri bilgi formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirler.