Mavi Akım’da Hacim 19 Milyar m3’e Yükseliyor

gazpromEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya’nın Türkiye’ye verdiği ilk hesaplamalara göre, doğal gaz ek hacim miktar teslimatlarının 2016 yılından itibaren başlayabileceğini söyledi. Gazprom’dan yapılan açıklamaya göre ise Rusya ve Türkiye Mavi Akım Boru Hattı’ndaki yıllık doğal gaz akışını 16 milyar metreküpten 19 metreküpe yükseltilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, dün yaptığı açıklamada Rusya ve Türkiye’nin Mavi Akım Boru Hattı üzerinden yıllık doğal gaz teslimatlarını üç milyar metreküp yükseltmeyi  arttırmayı planladıklarını onayladı. Novak, Türkiye-Rusya Hükümetler-Arası Komisyon görüşmeleri esnasında  “Türk tarafı, Mavi Akımı kullanarak yapılan doğal gaz teslimat hacim miktarını üç milyar metreküp yükseltmek istediğini belirtti,” dedi.

Gazprom ve Botaş’ın, projenin teknik ve ekonomik detayları üzerinde çalıştığını söyleyen Bakan Novak, “Rusya ve Türkiye bu projenin tamamlanması içine müştereken ve yakından ilgileniyorlar” dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız ise gazetecilere yaptığı açıklamada “Gazprom tarafından yapılan ilk hesaplamalara göre, doğal gaz ek hacim miktar teslimatları 2016 yılından itibaren başlayabilir.” dedi. Türkiye’nin 2015 yılından itibaren ek doğal gaz almaya hazır oluğunu söyleyen Yıldız, Türkiye’deki doğal gaz tüketiminin özellikle kış aylarında, önemli miktarda arttığını da ekledi.

Taner Yıldız ayrıca komisyon toplantısınrda Türkiye’ye yapılan doğal gaz tedariklerine yönelik fiyat indirimi istediklerini açıkladı. Yıldız “Rusya tarafına fiyat indirim teklifini talebimizi yolladık ve bu isteğimiz an itibariyle değerlendiriliyor.” dedi.

Türkiye ve Rusya,  Mavi Akım Boru Hattı’ndaki yıllık doğal gaz akışını 16 milyar metreküpten 19 milyar metreküpe yükseltmek konusunda geçtiğimiz Ekim ayında anlaştı.