Nabucco’da İmzalar Atıldı

nabuccoTürkiye’yi enerjide tam anlamıyla koridor haline getirecek Nabucco projesinde imzalar atıldı. Enerji Bakanı Yıldız, AB’ye “Biz elimizden geleni yaptık, sıra sizde” mesajı verdi. Nabucco’ya hayat verecek proje destek anlaşması Kayseri’de imzalandı. Nabucco ortağı 6 ülkenin bakanlarının imza attığı anlaşmayla başta vergi problemleri olmak üzere bir çok konuya çözüm getirildi. Bin 500 kişinin şahitlik ettiği imza töreninde konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, anlaşmayla kamulaştırmalar, vergi, personel ve istihdam gibi 40 kadar başlıkta sorunların aşıldığını söyledi.


SIRA KAYNAK ÜLKELERDE 

AB’ye, “Nabucco’da biz üzerimize düşeni yaptık” mesajı veren Yıldız, “Türkiye elinden geleni ortaya koydu. Projede olumlu tavrımızı devam ettirmeyi sürdüreceğiz. Benzer siyasi iradenin bir karşılığını AB üyesi ülkelerden de bekleriz” dedi. Yıldız şöyle devam etti: “AB’nin Türkiye’ye Türkiye’nin de AB’ye ihtiyacı var. Bunun bir kısım siyasi meselelerle ötelemenin doğru olmadığını bir kez daha duyuyoruz.” Yıldız, projede ortaklar arası detayların çözülmesinin ardından hatta taşınacak doğalgaz kaynağının belirlenmesi gerektiğini aktardı. Anlaşmayla BOTAŞ’ın kendine ait kapasite fazlası hatları Nabucco’nun kullanımına geçecek. Bu şekilde hem projede inşaat maliyetleri ve süresi azalacak hem de BOTAŞ kullandığı kapasite oranında yatırım miktarlarını azaltacak. Hattın yaklaşık yüzde 70’i kendi topraklarından geçen Türkiye, uluslararası Nabucco şirketinin topladığı gelir vergisinin yüzde 70’ine sahip olacak. 31 milyar metreküp kapasiteli hattan geçecek doğalgazın yarısı 6 ortak tarafından paylaşılacak. Kapasitenin geri kalan 15 milyar metreküplük kısmı geçiş hakkı için 3’üncü kişilere verilebilecek veya ülkeler isterlerse bu payı da kullanabilecek.

Anlaşma ile Nabucco projesinin önündeki bir çok belirsizlikde çözüme kavuştu. AB ve Türkiye’nin müzakereleri ile Nabucco boru hattı inşaatı ve işletmesine KDV muafiyeti getirildi. Yetkililer, Türkiye’nin bu konuda KDV kanununda değişiklik yapacağını belirterek, “Tüm ülkelerin bu muafiyeti getirmesi önemli bir adım. Hattın büyük kısmı Türkiye’den geçiyor. Bu nedenle yatırımların, kamulaştırmaların büyük kısmı Türkiye’de yapılacak. 8 milyar euroluk yatırım kaleminin önemli kısmı Türkiye’de kullanılacak” dedi. Hesaplamalara göre ise Nabucco Projesi için vergisel desteği 1 milyar euroyu bulacak.

MALİYET ARTIŞI MORAL BOZMADI 
Avusturya Ekonomi Bakanı Reinhold Mitterlehner, Nabucco’da yaşanan maliyet artışlarının da motivasyonumuzun çökmesine hiçbir şekilde neden olmadığını belirterek, “Bu anlaşma belki yeterli olmayacak ama başlangıç için, kararlar ve finansman için çok önemli noktaya taşıyacak. Yakın zamanda yine Türkiye’de biraraya geleceğiz ve projeyi başlattık diyeceğiz. 2017 yılında bunları başarmış olacağız” dedi.

FUKUŞİMA DAMGASI 
Macaristan Ulusal Kalkınma Bakanı Tamas Fellegi ise Japonya’da Fukuşima nükleer santralinde yaşanan kazaya dikkat çekerek, “Fukuşima olayı ve Kuzey Afrika’daki olaylar enerji politikaları üzerinde önemlidir. Macaristan gelecekteki gazın rolünü ve farklılaştırmanın önemini bilmektedir. Bu yüzden Nabucco içerisinde bulunmaktayız” diye konuştu.

“5 BİN MİL UZAKTAN GELDİK” 
ABD Avrasya özel enerji temsilcisi Richard Morningstar, ABD Başkan Obama ve Dışişleri Bakanı Clinton’un projeye verdiği desteği iletti. ABD’nin projeye 5 bin mil uzakta olmasına rağmen kendisinin burada olduğunu belirten Morningstar, “Nabucco için siyasi irade mevcuttur ve yine Nabucco’nun tamamlanması için bir gerekliliktir. Türkiye-Azerbaycan anlaşmasının imzalanması çok yakın olduğunu görüyorum. Bugünden sonraki etkinlikleri de dört gözle bekliyoruz” dedi.
YENİ ORTAKLAR OLABİLİR 
AB Enerji Komseri Öttinger Nabucco’nun yeni ortaklara açık olduğunu vurgulayarak, “Nabucco yeni paydaşlara da ihtiyaç duyacaktır. Nabucco’nun daha işler hale gelmesi mümkün olacaksa bu seçeneği de tabii ki düşünebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.