Mavi Akım’dan Aldığımız Doğalgaz 100 Milyar Metreküpe Ulaştı

gazpromRusya doğalgaz devi Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Rusya’dan Türkiye’ye doğalgazın nakledildiği Karadeniz geçişli büyük boru hattı olan Mavi Akım projesinin, 11 yılda fazla bir süredir, Rus doğalgazın doğrudan Avrupalı tüketicilere tedarikin etkinlik ve güvenliğini uygulamada sergilediğini açıkladı.

Miller şöyle konuştu: “Proje, bu ölçekte dünyanın ilk su altı boru hattı, mühendisliğin parlak başarısı oldu. Mavi Akım, deniz doğalgaz nakliyat sisteminin inşaatı ve işletilmesi konusunda eşsiz bir deneyim biriktirmeye yardımcı olacak. Bu deneyim artık Kuzey Akım, Güney Akım ve Cugba-Lazarevskoye-Soçi projeleri çerçevesinde başarılı bir şekilde kullanılıyor. Mavi Akım sayesinde Rusya, hem karada hem de denizde modern gaz nakliyat sistemlerinin oluşturulmasında dünyanın tartışmasız lideri haline geldi. Mavi Akım günümüzde, Türkiye’ye istikrarlı gaz arzının garantörüdür.”

Uzunluğu 1213 kilometre ve kapasitesi yıllık 16 milyar metreküp olan Mavi Akım doğalgaz boru hattı, Türk tüketicilere Karadeniz üzerinden doğrudan gaz tedarikinin yapılması amacıyla Aralık 2002’de hizmete açılmıştı. Rusya’dan Ukrayna, Moldova, Romanya ve Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye gaz nakli koridoruna ilave olarak yapılan Mavi Akım, Türk doğalgaz piyasasının gelişimini hızlandırdı.